Verë e kuqe Belba

Shesh i zi Kavaljon 2017 - 14,5% vol. - Kantina BELBA

Lista e cmimeve CHF 29.78
Lista e cmimeve Çmimi me zbritje CHF 29.78
Ne shitje I lodhur
mezemer icon product
Përshkrim
E vendosur mes shpateve të buta të Kavajës, kantina e verës Belba ka rrënjë të thella në territorin shqiptar.
Informacioni i produktit
Përshkrim
E vendosur mes shpateve të buta të Kavajës, kantina e verës Belba ka rrënjë të thella në territorin shqiptar. Verërat e njohura "Kavaljon" lindin nga vreshtat e Golemasë. Zemra e tyre rubin, intensive dhe e përqendruar, magjeps shqisat me një balet të përkryer harmonik midis alkoolit, aciditetit dhe taninave, duke dhënë një përfundim të qëndrueshëm dhe të kënaqshëm. “Shesh i Zi Kavaljon Belba” mishëron artin e rafinuar të përpunimit të rrushit Shesh i Zi, duke ofruar një simfoni të aromave të qershive të errëta, manaferrave dhe nuancave të luleve.

Ky nektar, i pjekur për 36 muaj në fuçi lisi francez, zbulon një esencë unike të zonës së Golemasë, duke i dhënë një elegancë mbështjellëse me një përmbajtje alkooli prej 14.5%. Eksperienca shekullore e Belbës shprehet në verërat e Sheshit të Zi, veçanërisht në “Kavaljonin” e nderuar. Këto vepra të artit enologjik, rezultat i macerimit dhe plakjes në lis, tregojnë histori të vjelave të tilla si 2012, 2013 dhe 2017, të njohura për cilësinë dhe profilin e tyre të lartë shijues.

Vera jonë Shesh i zi u nderua me Medaljen e Artë 2020 nga Konkursi dhe Festivali Ndërkombëtar i Verës “The Balnkans International Wine Competition”.
Rreth prodhuesit:
mezemer icon product
Kantina Belba mishëron një shkrirje të traditës italiane të prodhimit të verës me terroirin unik të rrushit shqiptar. Me origjinë nga edukimi i vëllezërve Belba në rajonin e njohur të Toskanës të Italisë, ekspertiza e tyre në kultivimin e vreshtave dhe përpunimin e rrushit përbën themelin e suksesit të verës. E certifikuar nga vlerësime të ndryshme ndërkombëtare, Kantina Belba është bërë sinonim i përsosmërisë dhe është e njohur për verërat e saj cilësore.E vendosur në fshatin piktoresk të Shqipërisë të Golemit, kantina e verës synon të prodhojë verëra të jashtëzakonshme që pasqyrojnë elementët mineralë të veçantë të rajonit, ekspozimin ndaj rrezeve të diellit dhe pasionin për vreshtarinë. E specializuar në varietetet autoktone të rrushit si "Sheshi i Zi" dhe "Sheshi i Bardhë", Kantina Belba ofron me krenari një gamë verërash 100% shqiptare në treg. Me një angazhim për të ofruar shije dhe cilësi të pashembullt, verërat e vlerësuara me çmime të kantines Belba janë një dëshmi e përkushtimit dhe ekspertizës së saj.
Lexo më shumë
You may also be interested in...