Verë e kuqe Belba

Papaz 2017 - 15% vol. - Edicion i limituar - Silver Medal - Kantina BELBA

Lista e cmimeve CHF 70.99
Lista e cmimeve Çmimi me zbritje CHF 70.99
Ne shitje I lodhur
mezemer icon product
Përshkrim
Papaz, një edicion i kufizuar verë e kuqe e prodhuar me përpikëri nga Kantina Belba, simbolizon një martesë harmonike midis rrushit më pak të njohur Kabjuro dhe varieteteve të njohura Bordeaux.
Informacioni i produktit
Përshkrim
Papaz, një edicion i kufizuar verë e kuqe e prodhuar me përpikëri nga Kantina Belba, simbolizon një martesë harmonike midis rrushit më pak të njohur Kabjuro dhe varieteteve të njohura Bordeaux. Nuk është vetëm një verë; është një udhëtim i jashtëzakonshëm përmes shijes.

Duke marrë emrin nga një pellg i vogël balte që gurgullon pranë vreshtit, Papaz Belba përqafon rrënjët e tij, duke përmbledhur thelbin e shijes dhe cilësisë së veçantë të Shqipërisë së Mesme. Aroma elegante kërcen me vjollcen, kanellën, gjethet e rrushit të zi, manaferrën dhe përqafimin e hollë të lisit të thekur, duke ju ftuar në një simfoni nuhatëse. Kur prek qiellzën, ajo zbulon një kanavacë të strukturuar mirë, të stolisur me shije të pjekura të manaferrës dhe kumbullës, të ndërthurur me aciditet të gjallë dhe tanine të vazhdueshme rinore.

E vendosur në Golemas Kavaje, ku vreshti i kompanisë ndodhet ngjitur me burimin historik me ujë të kripur “Papaz”, kjo verë mishëron një rrëfim të pasur me histori, të përcjellë brez pas brezi.

Përsosmëria e Papaz Belbës është vlerësuar në konkurse prestigjioze si Konkursi Ballkanik i Verës, ku është vlerësuar me çmimin e Medaljes së Argjendtë 2022, duke shfaqur me krenari perlat e fshehura të Shqipërisë në prodhimin e verës. Kjo verë mishëron përkushtimin dhe mjeshtërinë e trashëgimisë verëbërëse të rajonit, duke ftuar entuziastët të zbulojnë dhe të kënaqen me përkushtimin dhe përsosmërinë e thurur në çdo gllënjkë.
Rreth prodhuesit:
mezemer icon product
Kantina Belba mishëron një shkrirje të traditës italiane të prodhimit të verës me terroirin unik të rrushit shqiptar. Me origjinë nga edukimi i vëllezërve Belba në rajonin e njohur të Toskanës të Italisë, ekspertiza e tyre në kultivimin e vreshtave dhe përpunimin e rrushit përbën themelin e suksesit të verës. E certifikuar nga vlerësime të ndryshme ndërkombëtare, Kantina Belba është bërë sinonim i përsosmërisë dhe është e njohur për verërat e saj cilësore.E vendosur në fshatin piktoresk të Shqipërisë të Golemit, kantina e verës synon të prodhojë verëra të jashtëzakonshme që pasqyrojnë elementët mineralë të veçantë të rajonit, ekspozimin ndaj rrezeve të diellit dhe pasionin për vreshtarinë. E specializuar në varietetet autoktone të rrushit si "Sheshi i Zi" dhe "Sheshi i Bardhë", Kantina Belba ofron me krenari një gamë verërash 100% shqiptare në treg. Me një angazhim për të ofruar shije dhe cilësi të pashembullt, verërat e vlerësuara me çmime të kantines Belba janë një dëshmi e përkushtimit dhe ekspertizës së saj.
Lexo më shumë
You may also be interested in...